Site içeriğinin kopyalanması engellenmiştir. Site içeriği telif hakkına sahip olabilir.  

MEZOTERAPİ

MEZOTERAPİ

MEZODERM: İntrauterin dönemde (ana rahminde) mezodermden cilt, kıkırdak, kas ya da yağ dokuları gelişir. Epidermis yani cildin hemen altındaki tabakanın adı mezodermdir. Mezoderm bağ dokusunun tüm elemanlarını içerir. Fibroblastlar, kolajen, retiküler ve elastik fibriller, yağ hücreleri, ter bezleri, kıl follikülleri, kılcal damarlar, duyusal sinir fibrilleri, çıplak sinir uçları (ağrı duyusu), Pacini cisimcikleri (basınç reseptörü), Meissner ve Ruffini cisimcikleri (dokunma ve sıcaklık duyusu reseptörleri), Merkel (hafif dokunma duyusu) Krausse (soğukluk duyusu reseptörü), makrofaj, melanosit, mast hücresi gibi hücreler vs içerir. 

MEZOTERAPİ: Mezodermden kaynaklanan  cilt, kıkırdak, kas ve yağ dokusunun orta deri tabakası yoluyla tedavi edilmesi işlemidir. Mezoterapi ile kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.Hangi sorun varsa ona göre mezoterapi ilacı uygulanır. Vitaminler, mineraller, aminoasitler,enzimler, büyüme faktörleri, kolajen uyarıcılar, dolaşım düzenleyiciler, hyalüronik asit, antiaging ajanlar,ağrı kesiciler gibi bir çok madde nedene yönelik karışımlar hazırlanarak mikroenjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Karışımlar tamamen kişinin problemine göre seçilir.

MEZODERM

MEZODERM

YÜZ MEZOTERAPİSİ – MEZOLIFTING: 

Yüz mezoterapisi güçlü bir “ANTİ-AGING TERAPİDİR. Cildi ve bağ dokuyu GENÇLEŞTİRİR. Daha sağlıklı, canlı, parlak, sıkılaşmış, elastikiyeti artmış, dinlenmiş görünümlü,cilt oluşur. MIKROENJEKSİYON ile uygulama yapılır. Enjeksiyonlar problemin durumuna göre karma mezoterapik ilaçlar çekilerek uygulanır. Tedavi sonucu cildin kan – lenf dolaşımı ve cilt nemi artar, toksik maddeler atılır, immün cevap düzenlenir. Kolajen ve elastin lifleri artar, leke ve kırışıklıklar açılır, gözenek ve izler azalır.

İşlem öncesi lokal anestezi sürülerek mikroenjeksiyonlar gerçekleştirilir.

YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne haricinde “DERMAPEN” ile yapılabilir. 12 adet Titanyum iğne içeren bir cihazdır; hız artırılabilir. Cihazda 0.1- 2mm kadar ayarlanabilir derinliklere cilt üzerinden hızla girilebilir. Açılan deliklere mezoterapik ilaç sürülür. İyi bir yüz mezoterapisinde tercih edilen 0.25 – 0.50 mm, bazı yerlerde 0.75 mm derinliktir. Doğru mezoterapi tekniği uygulandığında cilt kanamaz. Kanıyorsa derine inilmiştir bu doğru değildir. Mezoterapi ilacının kan dolaşımına karışması ciltte ki başarısını çok düşürür.

YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne ve dermapen haricinde “Mikroneedle DERMAROLLER” ile de yapılabilir. 540 adet titanyum veya altın kaplama iğne içeren döner başlıklı cihazlardır. Güzellik salonu ya da ev kullanımı içindir.

 

YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne, dermapen, dermaroller haricinde “ALTIN FRAXİLAZER” ile de yapılabilir. 64 adet altın iğne ve ayarlanabilir derinlikler içeren programa sahip bir cihazdır. En pahalı mezoterapi yöntemidir.  Aynı zamanda tüm cilletki kolajen üretimini artırdığı için önemli bir lifting işlemidir. Yine açılan mini deliklerden içeri mezoterapik ilaç verilir.

YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne, dermapen, dermaroller, fraxilazer haricinde “İĞNESİZ MEZOTERAPİ” cihazıyla da yapılabilir. IMRF teknolojisi cihazlar kullanılır. Sistem yüksek frekanslı, düşük yoğunluklu elektronik impulslar üreterek çalışır. Bu hücre membranında permaabilite artışına ve hızlı, kolay şekilde aktive maddelerin direkt hücre içine girmesini sağlar. (0,25-1,5 gr. Dakikada) Bütün bu özellikler hastanın tedavi süresini kısaltır.

YÜZ MEZOTERAPİSİ – MEZOLIFTING hangi amaçla kullanılır?

 • Güneş lekeleri
 • Foto yaşlanma
 • Yaşlılık izleri
 • Ton kaybı cansızlık (Stress- çevresel etken beslenme faktörleri)
 • Sarkma
 • Kırışıklık
 • Mat görünüm
 • Büyük gözenekler
 • Akne
 • Akne izleri
 • Skar – Yara izleri

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi: Saç köklerine mikroenjeksiyon ile mezoterapi ilaçlarının verilmesi işlemdir.

Saç Mezoterapinde  Amaç:

 1. Saç dökülmesini önlemek
 2. Kelliği engellemek
 3. Kıl folliküllerini uyarmak
 4. Androjenik saç dökülmesinin en önemli nedeni olan hormon DHTT (DİHİDROTESTESTERAON) aktivitesini bloke etmek. Bu hormonu 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek sağlar.
 5. İnce tüylerin kalınlaşmasını sağlamak
 6. Saç köklerinin kan dolaşımın artırmak beslenmesini kolaylaştırmak
 7. Saç kök hücrelerinin üreme fazını uzatmak
 8. Saç köklerine yerleşmiş enfeksiyonu yoketmek
 9. Saç kökü enflamasyonunu gidermek
 10. Saç ekimi yapılacak kişilerde ekim alanını daha sağlıklı hale getirmek
 11. Saç uzamasını kolaylaştırmak, kalitesini artırmak
 12. Uzun, sağlıklı, güçlü, hacimli saçlar için bakım sağlar.

Saç Dökülme Nedenleri

 1. Androjenik dökülme – Genetik yatkınlık – Hormonal duyarlılık – 5 alfa redüktaz enzim aktivasyonu
 2. STRES
 3. Troid hastalıkları
 4. Anemi (kansızlık)
 5. Vitamin, mineral, besin eksiklikleri (Biotin, B6, B12, C, E, Folik asit, demir, kalsiyum, bakır, çinko, selenyum…)
 6. Kan dolaşım bozuklukları,
 7. Saç kökü oksijensiz havasız kalması
 8. Bağışıklık sistem sorunları (alopesia areata..)
 9. Traksiyon (çekmeye bağlı) tipi dökülme
 10. Ağır metal zehirlenmeleri
 11. Mevsimsel dökülmeler

Kadın ve erkek saç dökülme nedenleri farklı mıdır? Tedavi değişir mi?

Erkeklerde  ve kadınlarda en sık dökülme nedeni “androgenetik hormona duyarlı dökülme” dir. Bu hormon duyarlılığı ve stres faktörü birlikteliği hemen her hastada söz konusudur. Kadınlarda diğer hormonal faktörler (kadınlık hormonları ve troid hormonları), kansızlık ve vitamin eksiklikleri de sık görülür.

Tedavilerde nedene yönelik mezoterapi karışımları yapılır.

Saç mezoterapisi ne kadar sıklıkla ve kaç seans yapılmalıdır?

 • Haftada veya 2 haftada bir yapılır.
 • 4-10 seans planlanır.

Saç mezoterapisinde HANGİ MEZOTERAPİ İLAÇLARI KULLANILIR?

 • DHTT (saç kökündeki aktif testesteron) u bloke eden Minoksidil, Finasterid gibi ilaçlar
 • 5 alfa redüktaz Tip II enzimi blokajı sağlayan moleküller
 • Kan dolaşım düzenleyiciler
 • Vitaminler
 • Minerallar
 • Büyüme faktörleri
 • Bitkisel kök hücre extracktları

Saç mezoterapisi nasıl yapılır?

 1. Mikroenjeksiyon yöntemi: 0.4 mm’ lik iğnelerle saçlı deri 2-3 mm altına uygun mezoterapi ilaçlarının enjekte edilir.
 2. Dermapen uygulaması: 0.5 mm Dermapen ile saçlı deride mini delikler açıldıktan sonra mezoterapi ilaçları iğnesiz mezoterapi cihazıyla saçlı deriye yedirlir.
 3. Mezoterapi tabancası ile ilaç verilmesi: Mezoterapi özel bir tabanca ile mikroenjeksiyon atışları şeklinde yapılır.

.

Saç mezoterapisi başka hangi işlemlerle kombine edilebilir?

 • PRP (Platalet Rich Plasma)
 • GRP (Growth Factor Rich Plasma)
 • Ozon enjeksiyonları

Saç Mezoterapisinin Yan Etkileri:

 • İlaç allerjisi (çok nadir)
 • Başağrısı (İşlem sonrası- çok nadir)
 • Travmaya bağlı geçici saç dökülmesi

DAMARLARIMIZIN İÇİNDE Kİ SİHİRLİ GÜÇ: PRP

Kabuğu kaldırılan yaranın altı pembe tazeliği sağlayan: kanda ki platalet (trombosit ) denen hücrelerdir.

Platalet içinde binlerce büyüme faktörü (GF) bulunur yara ya da hasarı GF iyileştirir.

PRP, “Platalet Rich Plasma- platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Damardan alınan 2 tüp kanın özel santrifüjden geçirilerek ayrıştırılması ile platalet (trombosit) konsantresi elde edilir. PRP tedavisi bu konsantrenin hedeflenen bölgeye enjeksiyonudur.

PRP uygulamasında amaç nedir?

PRP uygulamasının amacı, hedef dokuya normal kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan 2 -4 kat fazla sayıda plateleti ve GF’ i ulaştırarak hasar onarımı sağlayabilmektir.

 1. Cilt hasarlarını onarmak – anti aging tedavi
 2. Saç kaybını önlemek, saçı güçlendirmek
 3. Eklem hasarlarını onarmak
 • PRP içeriğindeki Growth Faktörler (GF) ile etkisini gösterir. GF hasarlı dokuyu onarır.
 • Cilt yaşlanması UV, yaşlılık, hastalıklar, kötü beslenme, stres, sigara, alkol kullanımıyla olabilir.
 • Eklem – tendon hasarı travma, yaşlılık romatizma nedenli olabilir.  Yine bazı özel tekniklerle elde edilen PRP’ den çok daha fazla Growth Faktör salınımı sağlamak mümkündür.

PRP cilt gençleştirmek amaçlı her bölgeye uygulanabilir mi?

 • Yüz
 • Boyun
 • Dekolte bölgesi
 • Karın
 • Eller
 • Bacak içleri
 • Kollar

PRP uygulaması bir tür kök hücre tedavisi midir?

Kök hücre tedavisi karın yağları veya kulak arkası kıkırdaktan alınarak yapılır. Hasar görmüş olan bir organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelmektedir.

PRP gerçek bir kök hücre tedavisi değildir; ancak dolaylı bir kök hücre tedavisi sayılabilir. Çünkü Platalet, megakaryosit denilen kök hücrelerin kanda ki devamıdır.

Platalet MEGAKARYOSİTLERİN STOPLAZMİK  FRAGMANTASYONUDUR.

Davi G, Patrono C. Platelet activation and atherothrombosis. N Engl J Med 2007; 357: 2482-94.

PRP Saç dökülmeleri ve Saç ekiminde Kullanılır

 • Saç dökülmesi tedavilerinde büyüme faktörleri nedeniyle PRP sık kullanlılır.
 • Saç ekim başarısını PRP artırır. Donör bölgeden alınan kökler PRP solüsyonu içerisinde bekletilerek ekim işlemi yapılmaktadır..
 • Ayrıca, ekim sonrası başarıyı arttırmak adına PRP Tedavisi  önerilmektedir. Genellikle ekim operasyonundan,  1 ay sonra; 1 er ay arayla 4-6 seans PRP tedavisi önerilmektedir.

İlk defa 1952’de Fransa’da Dr. Michel Pistor tarafından uygulanan mezoterapi, 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından uzmanlık dalı olarak kabul edilmiş ve günümüzde de tüm dünyada yaygın olarak uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Mezoterapi, çeşitli amaçlarla, amaca yönelik maddelerin intrauterin hayatta mezodermden kaynaklanan cilt, kıkırdak, kas ya da yağ dokularına enjeksiyon işlemidir. Mezoterapi hem kozmetik hem medikal amaçlı uygulanmaktadır. Kozmetik olarak; kilo verme, sellülit, yüz ve boyun rejuvenasyonu, vücut şekillendirilmesi ve saç kaybı gibi durumlarda uygulanırken; medikal olarak spor yaralanmalarında, romatoid artrit, gut gibi kronik ağrılı hastalıklar ile astma, depresyon, migren gibi diğer tıbbi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Enjekte edilen maddeler, sorunun oluş mekanizmasına göre farklılık gösterir. Örneğin; romatoid artritte, inflamasyonu kontrol etmek için bitkisel ve farmakolojik ajanlar kullanılırken; ligaman yırtığı veya tendon dejenerasyonunda silika, biotin ve proteolitik enzimler gibi bağ dokusu uyarıcıları tercih edilir. Sellülitte ise kan akımını arttıran vazodilatörler, lenf akımını uyarıcı maddeler ve yağ dokusunu yıkan lipolitik ajanlardan yararlanılır. Mezoterapi seansları, probleme, problemin oluş mekanizmasına ve süresine göre farklılık gösterir. Klinik cevap alabilmek için en az 3-5 seans gerekir. Sellülit ve kırışıklıklar gibi uzun süreli kronik durumlarda ise en az 15 seans uygulanmalıdır. Spor yaralanmaları gibi akut durumlarda da 1-3 seans yeterli olmaktadır. Kronik durumlarda 6 ay ya da 1 yıllık periyotlarda tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Bu derlemede, bu yöntemle ilgili sık karşılaşılan sorulara cevap verilmesi amaçlanmıştır, verilen hiçbir bilgi öneri niteliği taşımaz.

Luna TANRIKULU Dermatoloji AD, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ANKARA Turkiye Klinikleri J Med Sci. 2007;27(2):272-5

MEZOTERAPİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

ESTETİK CİLT SAÇ MEZOTERAPİLERİ

 • Cilt gençleştirme – antiaging
 • Sarkma tedavisi
 • Saç mezoterapisi (Saç dökülmesi, kellik)
 • Leke – güneş lekeleri
 • Gözaltı morlukları ve gözaltı torbaları
 • Çatlak -stria tedavisi
 • Yara izi
 • Selülit
 • Lipoliz – İncelme – Bölgesel yağlanma

MEDİKAL MEZOTERAPİ

 • Spor yaralanmaları
 • Akut ağrılar
 • Kronik ağrılar (Romatoid artrit, gut, ligaman yırtığı, tendon
 • Fibromiyalji (kulunç tarzı yumuşak doku romatizması)
 • Lipödem
 • Migren
 • Astım
 • Depresyon
 • Alerjiler

MEZOTERAPİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ?

 • Gebelik
 • Emziren anne
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • Ağır kalp hastalıkları
 • İnme (felç)
 • İnsülin bağımlı diabetes mellitus (şeker hastalığı)
 • Kanser
 • İlaç allerjisi
 • Ürtiker

MEZOTERAPİDE KULLANILAN ÜRÜNLER

 • Hyaluronik asit
 • Antioksidanlar (Glutatyon, glikolik asit, AHA..)
 • Vitaminler
 • Mineraller
 • Amino asitler
 • Peptidler
 • Mannitol
 • Retinol
 • Dolaşım düzenleyiciler
 • Büyüme faktörleri
 • Kök hücreler
 • DNA onarıcılar (Somon, X-ADN..)
 • Glukozamin
 • Kondroitin sülfat
 • Silica
 • Biotin
 • Proteolitik enzimler

MEZOTERAPİ SONRASI NE YAPILMAMALIDIR?

 • Mezoterapi seans sonrası enfeksiyon riski açısından 24 saat su değdirilmemelidir.
 • 24 saat makyaj önerilmez.
 • 24 _48 saat spor, ağır hareketler yapılmamalıdır.
 • Mezoterapi  bölgesinde dar giysi uygun değildir.
 • İşlem öncesi ve sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

MEZOTERAPİ ETKİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

 • İlk seanstan sonra bile güçlü mezoterapi molekülleri sayesinde etki görülür.
 • Problemin şiddeti, kişinin yaşı ve cilt yapısı mezoterapinin etki yüzde artışını hızlandırır.

MEZOTERAPİ SEANSLARI NASIL OLMALIDIR?

Mezoterapi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

MEZOTERAPİ YAN ETKİLERİ

 • Enjeksiyon bölgesinde geçici kızarıklıklar ve morarmalar oluşabilir.
 • Allerji
 • Mezoterapi çok az miktar ilaçla yapılabildiği ve sistemik dolaşıma karışmadığı için için yan etki ihtimali azdır.

Hücre döngüsü düzenleyicileri, insan pluripotent kök hücrelerinde mezoder spesifikasyonunu kontrol eder

ORCID ProfiliLoukia Yiangou , ORCID ProfileRodrigo A. Grandy , ORCID ProfilSanjay Sinha , ORCID ProfiliLudovic Vallier doi:https://doi.org/10.1101/632307 The preprint server of biology

İğnesiz Mezoterapi

IMRF teknolojisi cihazlar kullanılır. Sistem yüksek frekanslı, düşük yoğunluklu elektronik impulslar üreterek çalışır. Bu hücre membranında permaabilite artışına ve hızlı, kolay şekilde aktive maddelerin direkt hücre içine girmesini sağlar. (0,25-1,5 gr. Dakikada) Bütün bu özellikler hastanın tedavi süresini kısaltır.

Hücre seviyesinde nasıl etkili olur: Hücrede biyolojikal bir stres hali yaratarak membran potansiyelini değiştirip bilier lipidlerde elektroporasyona yol açarak  pore oluşturulmasını arttırıp protein kanallarını açar.

Bu elektromanyetik dalga impulsuyla oluşan bir durumdur ve geri dönüşümlüdür. Sürdürülebilir değildir çünkü impulslarla elde edilmiş bir etkidir. Hücre normal durumuna geri döner. Hücre membran potansiyeli normal hale gelince bütünlüğünü yeniden kazanır.

Selülit mezoterapisi

SELLÜLİT: 3 ana sorun içeren bir BAĞ VE YAĞ DOKUSU İLTİHABIDIR.

 1. Hormonal ve diğer faktörlere faktörlere bağlı LENF DRENAJ sorunu ile beraber
 2. ÖDEMLİ ŞİŞKİN yağ dokusu arasına yerleşmiş
 3. Fibrotik sertleşmiş, kalınlaşmış ve kırılmış bağ doku BANTLAR mevcuttur. Şişkin yağ kitleleri ve sert bağ dokusunun beraber tedavi edilmesi gerekir.

SELLÜLİT MEZOTERAPİSİ: Sellülit mezoterapisi 3 ana probleminde çözümünü içermelidir. Dolaşım bozukluğu, yapısı bozulmuş ödemli aşırı yağlanma bölgesi, ödemli şişkin yağ dokusu arasına yerleşmiş sertleşmiş fibröz bantlar

 1. Lenf – kan dolaşımını sağlayan dolaşım düzenleyici mezoterapi, Lenf dranaj, Andülasyon
 2. Yağları parçalayan biolipoliz-lipaz-Radyofrekans 
 3. Portakal kabuğuna neden olan sert fibröz bant parçalanışı –kollajenaz- Radyofrekans kanül

Selülit olmayan ve selülit olan bir kadında deri altı bağ dokusundaki değişimin grafik gösterimi. Tüm kadınlarda, fibröz septa genellikle cilt yüzeyine dik açılardadır. Selülitte, bunlar boyut olarak değişkendir, kalınlaştırılmıştır ve parçalanmıştır. Kalınlaşmış fibröz septa, cildin kas lifi içine çekilmesine neden olur ve çirkinliğe neden olur.

Plast Reconstr Cerrahi PRS Global Open. 2018 Mayıs; 6 (5): e1771.

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

 • Hormonal nedenler (20 yaş üstü kadınların% 85-98’ini etkiler.)
 • Genetik
 • Çevresel faktörler
 • Kas – bağ dokusu zayıflıkları
 • Dolaşım sistemi bozuklukları
 • Beslenme bozuklukları: (Aşırı karbonhidrat, şeker, işlenmiş endrüstriyel gıda, rafinerize yağ..)
 • Kafein
 • Alkol
 • Hareketsizlik
 • Enflamasyon

SELLÜLİT EVRELERİ:

 • EVRE I: Ödem evresi

Kan – lenf mikrosirkülasyon (dolaşım) bozuktur. Yağ hücrelerinin arası boşluğa basınç artışı sonucu sıvı ve toxinler sızmaya başlar, ödem oluşur. Bu evrede yağ dokusunda sadece hafif bir ödem hali mevcuttur. Ödem yağ hücre fonksiyonlarını giderek bozar. Hasta yatarken ya da elle sıkıldığında sellülit portakal kabukları görülmez.

 • EVRE II: Retiküler fibril hipertrofi evresi

Mikrosirkülasyon (dolaşım) bozukluğu yanında yağ hücrelerinin büyümesi – yığılması ve ağsı yapıda retiküler fibrillerin kalınlaşması sarmallanması başlamıştır. Cilt altı kalınlık artmış, fibröz bantlarda ki kalınlaşma ve parçalanma artmıştır. Fibröz bantların yağ doku aralarından cilde uzanır cildi portakal kabuğu gibi aşağıya çeker. Bantların cildi aşağı çektiği yerler çukur diğer yerler ise deri çıkıntıları şeklinde görülür. Bu çıkıntılar cildin portakal kabuğu görüntüsünden sorumludur. Bu evrede kişi yatarken anlaşılmaz ancak elle sıkıldığında portakal kabuğu oluşmaya başlamıştır.

 • EVRE III: Kapsül ve mikronodüller evresi

Yağ hücrelerinin etrafını saran fibrillerin sayıca artması ve genişlemesi nedeniyle mikronodüller oluşmuştur. 3. evre kişi ayaktayken de portakal kabukları şeklinde görüntüye sahiptir.

 • EVRE IV: Kapsül, mikro ve makronodüller evresi.

Büyük yağ hücreleri ve yağ birikmeleri, küçük fibril kapsüllerinin içine hapsolmanın haricinde makronodüller şeklinde de fibril ağlarıyla sarılmıştır. Kişi ayaktayken büyük portakal kadar yağ dokulara ve çok derin portakal kabuğu görüntüsüne sahiptir.

Selülit  (Ginoid Lipodistrofi = GL), 20 yaş üstü kadınların% 85-98’ini etkiler.

Pilch W, Czerwińska-Ledwig O, Chitryniewicz-Rostek J, Nastałek M, Krężałek P, Jędrychowska D, Totko-Borkusewicz N, Uher I, Kaško D, Tota Ł, Tyka A, Tyka A, Piotrowska A. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı Alternat Med . 2019 Mayıs 29; 2019: 8436325. doi: 10.1155 / 2019/8436325 sayılı belge. eCollection 2019.

Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit histogenezi. Selülitin patofizyolojik genleşmesiyle ilgili olarak, selülitin, normal dokuda (solda) ilerleyen periferik dolaşım yetmezliği ve metabolik yetmezlik ile bağlantılı olarak adipoz hücrelerin (merkez) çevresinde fibroblastların çoğalmasıyla ortaya çıkan bir durumu temsil ettiği düşünülmektedir. Adipoz dokuda (ortada) metabolik yetmezliği ilerletmek ve nihayetinde çevre dokularda adipoz doku dejenerasyonu ve ileri fibrozis.(sağda).

Cilt altında (subcutanöz) yağ dokusunun genişlemesi, yağ hücreleri arası ödem, fibrotik bantlaşmalar ve bunların nodülleşmesi halidir.

 • Mikrosirkülasyon bozulur.
 • Lenfatik dolaşımı bozar,
 • Bozulmuş kan ve lenfatik dolaşım sonucu
 • Lenfatik dolaşımın bozulmasıyla birlikte dokularda hücreler arası mesafelerde yağlarda birikmeye başlar. Bu birikim ve ödem hücre fonksiyonlarını da bozar.
  Yağ hücrelerinin giderek büyümesi, akımı iyice bozarak yağ hücrelerinin birikimini artırır.
 • Cilt altı kalınlığının artması sonucu fibröz bantlar kısa kalır yağ birikimleri yer yer cildin dışarıya çıkıntılar yapmasına neden olur. Bu çıkıntılar cildin portakal kabuğu görüntüsünden sorumludur.
 • Selülitler yağ birikiminin giderek artması sonucu her geçen gün artık tedavisi zor bir hal almaya başlar.
 • Yağ birikimleri ve sellülitin artması ağrıya, kas – eklem fonksiyonlarında azalmaya, sırt ve bel ağrılarına, çabuk yorulmaya, varisler ve cilt deformasyonlarına, doku sarkmalarına, cilt çatlaklarına yol açarak kişinin psikososyal yapısını da bozmaya başlar.

Kısacası sadece bir kozmetik problem olarak başlayan selülit ,ilerlemesi durdurulmadığında artık geriye dönüşü imkansız, bir hastalık gibi karşımıza çıkar. Kilo verme ve diyetle sadece cildin daha alt katmanlarındaki yağların erimesi sağlanabildiğinden selülit tek başına diyet ve sporla tedavi edilemez. Çoğunlukla kadınlarda görülür, en çok bacak ve kalçalarımızda ortaya çıkar. Erkeklerde ise yağlanmanın daha fazla olduğu karın ve bel yanlarında görülebilir. Sellülit yağ fazlasının olduğu bölgelerde daha yoğun olmakla beraber, selülit oluşması için kilo fazlanızın olmasına gerek yoktur. Selülitli kısım cildin diğer bölgelerine göre daha beyazdır ve soğuktur. Ağrıya daha duyarlıdır.

SELLÜLİT TEDAVİSİ

***SELLÜLİT MEZOTERAPİSİ

 1. Sellülit tedavisinde yağları biolipoliz – lipaz
 2. Lenf-kan dolaşımını dolaşım düzenleyiciler 
 3. Sert bağ dokunun oluşturduğu Portakal kabuğuna neden olan fibröz bantlar kollajenaz enzimi ile parçalanır.

BİOLİPOLİZ: Fosfotidilkolin, Karnitin, Silorg gibi ilaçlarla yapılılır. Mutlaka derin yağ dokusuna yapılmalıdır.

***RADYOFREKANS KANÜL MEKANİK BANT KESİSİ – RF KILICI: 

Radyofrekans enerjisinin ve kanül uygulamasının birleştirilmiş halidir. Selülitli dokuda tedavilerin başarısız olmasına sebep olan ya da tedaviye rağmen hızla tekrar selülitin oluşumunu sağlayan bir türlü ortadan kaldırılamayan fibrotik bantlardır.

Selülitli dokuda oluşmuş olan fibrotik bantlar, deri altına alt tabakalara doğru uzanan ip şeklindeki yapılardır. Selülit tedavisinde amaç bunları ortadan kaldırmaktır.

Selülitli alana önce lokal anestezi uygulanır. Tek bir noktadan kılavuz bir iğne yardımıyla deri altına geçilir. Sonrasında kanülü deri altına geçirilir. Deri altında ilerlerken selülite sebep olan fibrotik bantları kanüle takılır. Kanül ucundaki Radyofrekans enerjisi ile bantlar kırılır.

Sellülitten BASİT BİR BANT KESME yöntemi ile kurtulabilirsiniz.


Cihazın kesme kenarları cildin yüzeyine paralel tutularak, endeks parmak ucunu cihazda tespit edilen oluşum ile temas halinde tutar (A). Cihaz, çukurlaşmanın (B) yan kenarından yaklaşık 60 ° ‘lik bir açıyla 5 mm yerleştirilir. Hareket, harekete karşı daha fazla direnç olmadığında algılanan hipodermise (C) kadar devam eder. Operatör cildin yüzeyine paralel, yanal ve ileri hareket eden dairesel hareketler (saat yönünde ve saat yönünün tersine) yapar. Doktor, hipertrofik septanın kesilmesini kolayca algılar.

Sellülit bantları ayakta işaretlenir.

Tek Seansta Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?
Rf kılıcı, diğer adıyla Rf kanülü ile hafif bir cerrahi işlem uygulanarak tek seansta selülit tedavi yapılabilmektedir.. Tedaviden önce kapsamlı bir muayene aşaması gereklidir. Muayenede selülitli bölgeler, selülitlerin derinliği ve yoğunluğu hangi noktalardan kanül ile girileceği rf kılıcınınn ilerletilme doğrultusu gibi belirlemeler yapılır ve tedavi planı çizilir. Yapılacak olan tek seansta deri altına lokal anestezi içerikli bir svı deri altına enjekte edilir. Yapılan enjeksiyon hem anestezi sağlar hem de tedavi esnasında deri altı yağ dokuları deforme edildikten sonra, yağların sıvılaşmasına yardımcı olur. Kanüller ile belirlenen yerlerden kesiler noktasal kesiler açılarak selülitli alanda ilerlenir. Bu kanül tıpkı bir kılıç gibi ince uzun şekilde selülitler arasında ilerler. Selülit görüntüsnün yoğun olduğu yerlere ulaşıldığında da rf enerjisi girinti – çıkıntı oluşturan yerlere verilir ve tıpkı bir kılıç görevi görerek buradaki bağları kopartılr. Kopan bağlar anında girinti çıkıntı görüntüsünü düzeltir ve tüm tümsekli deri yapısı eşitlenerek aynı seviyeye gwlir selülitler kamufle edilir. Diğer yandan da rf ve sıvı tedavisi ile sıvılaşan yağlar vücuttan atılarak bölgesel incelme ve sıkılaşma sağlanır. Kısacası Rf kılıcı tek bir seansta birden fazla olumlu sonuç elde edilen mucizevi bir selülit tedavisidir.

[/wc_box]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir