Site içeriğinin kopyalanması engellenmiştir. Site içeriği telif hakkına sahip olabilir.  

BTX Etki Mekanizması

BOTOX Etki Mekanizması

Botox sinir uçlarından salınan kas kasıcı “asetilkolin” adlı nörotransmitterin salınmasını engeller. Botox Tip A’nın hafif zinciri, SNAP-A isimli proteini parçalayarak nörondaki veziküllerden asetilkolin salınmasını engeller. Asetilkolin olmayınca kaslar kasılamaz.

  • Kas beyne karmaşık bir nöron ağı olan sinir sistemi ile bağlanır – bunlar elektriksel ya da kimyasal sinyaller kullanarak bilgi aktarabilen uzun hücrelerdir.
  • Kimyasal sinyaller, hücreleri bağlayan özel bağlantılar olan sinapslar yoluyla nöronlar ve kaslar arasından geçer. Bu mesajları iletmek için kullanılan kimyasallara nörotransmiter denir.
  • Bir kas kasılması durumunda, kimyasal sinyal asetilkolin adı verilen bir nörotransmiter kullanılarak geçirilir. Bu nöronun içinde bir zarın içinde, zarla çevrelenmiş küçük bir balon gerekli olana kadar oturur.
  • Nöron bir kas kasılmasını başlatmak için sinir sisteminden bir mesaj aldığında, asetilkolin vezikülden salınır ve sinaps içinden kas lifi içine geçer.
  • Bunu başarmak için veziküllerin sinir ve kas arasındaki sinapsla birleşen nöron zarı taşınması ve kaynaşması gerekir. Bu işlem SNARE kompleksi olarak adlandırılan bir protein grubu tarafından kontrol edilir.
  •  İlgili üç ana protein, Syntaxin (sinir zarına bağlanır), Synaptobrevin (veziküle bağlanır) ve SNAP-25’tir (diğer SNARE proteinlerinin bağlanmasına yardımcı olur). Bu proteinler vezikülün sinir zarına hareket etmesine ve bununla kaynaşmasına neden olmak için birleşirler.

  •  Asetilkolin daha sonra sinaps boyunca salınabilir ve kas içine geçebilir. Bu daha sonra kas kasılmasına neden olan bir olaylar zincirini tetikler. Botulinum toksini kas içine enjekte edildiğinde, nöron zarı ile hızla bağlanır.
  • Bağlı toksin nöronun içine alınır ve bu noktada ağır zincire ve aktif bir hafif zincire ayrılır: Hafif zincir, asetilkolinin hareketinde rol oynayan belirli proteinleri parçalamak için belirli bir afiniteye sahiptir.
  • Botulinum toksini tip A, hafif zinciri SNAP-25’i parçalamaktadır. Bu, SNARE proteinlerinin bağlanmasını önler, böylece asetilkolin, nöron zarına ulaşamaz veya geçemez. Sonuç olarak, kaslara ulaşmaz ve kas kasılması başlamaz:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir