Site içeriğinin kopyalanması engellenmiştir. Site içeriği telif hakkına sahip olabilir.  

MEZOTERAPİ

MEZOTERAPİ: Mezodermden kaynaklanan  cilt, kıkırdak, kas ve yağ dokusunun orta deri tabakası yoluyla tedavi edilmesi işlemidir. 

MEZOTERAPİ: Mezodermden kaynaklanan  cilt, kıkırdak, kas ve yağ dokusunun orta deri tabakası yoluyla tedavi edilmesi işlemidir. Mezoterapi ile kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.Hangi sorun varsa ona göre mezoterapi ilacı uygulanır. Vitaminler, mineraller, aminoasitler,enzimler, büyüme faktörleri, kolajen uyarıcılar, dolaşım düzenleyiciler, hyalüronik asit, antiaging ajanlar,ağrı kesiciler gibi bir çok madde nedene yönelik karışımlar hazırlanarak mikroenjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Karışımlar tamamen kişinin problemine göre seçilir.

MEZODERM

MEZODERM: İntrauterin dönemde (ana rahminde) mezodermden cilt, kıkırdak, kas ya da yağ dokuları gelişir. Epidermis yani cildin hemen altındaki tabakanın adı mezodermdir. Mezoderm bağ dokusunun tüm elemanlarını içerir. Fibroblastlar, kolajen, retiküler ve elastik fibriller, yağ hücreleri, ter bezleri, kıl follikülleri, kılcal damarlar, duyusal sinir fibrilleri, çıplak sinir uçları (ağrı duyusu), Pacini cisimcikleri (basınç reseptörü), Meissner ve Ruffini cisimcikleri (dokunma ve sıcaklık duyusu reseptörleri), Merkel (hafif dokunma duyusu) Krausse (soğukluk duyusu reseptörü), makrofaj, melanosit, mast hücresi gibi hücreler vs içerir. 

MEZODERM

YÜZ MEZOTERAPİSİ – MEZOLIFTING: 

Yüz mezoterapisi güçlü bir “ANTİ-AGING TERAPİDİR. Cildi ve bağ dokuyu GENÇLEŞTİRİR. Daha sağlıklı, canlı, parlak, sıkılaşmış, elastikiyeti artmış, dinlenmiş görünümlü, cilt oluşur. Mikroenjeksiyon, RF Fraksilazer (altın iğne), dermapen, dermaroller, iğnesiz mezoterapi yöntemleriyle yüz mezoterapisi yapılabilir.

 1. MİKROENJEKSİYON ile uygulama yapılır. Enjeksiyonlar problemin durumuna göre karma mezoterapik ilaçlar çekilerek uygulanır. Tedavi sonucu cildin kan – lenf dolaşımı ve cilt nemi artar, toksik maddeler atılır, immün cevap düzenlenir. Kolajen ve elastin lifleri artar, leke ve kırışıklıklar açılır, gözenek ve izler azalır. İşlem öncesi lokal anestezi sürülerek mikroenjeksiyonlar gerçekleştirilir.

2. YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne haricinde “DERMAPEN” ile yapılabilir. 12 adet Titanyum iğne içeren bir cihazdır; hız artırılabilir. Cihazda 0.1- 2mm kadar ayarlanabilir derinliklere cilt üzerinden hızla girilebilir. Açılan deliklere mezoterapik ilaç sürülür. İyi bir yüz mezoterapisinde tercih edilen 0.25 – 0.50 mm, bazı yerlerde 0.75 mm derinliktir. Doğru mezoterapi tekniği uygulandığında cilt kanamaz. Kanıyorsa derine inilmiştir bu doğru değildir. Mezoterapi ilacının kan dolaşımına karışması ciltte ki başarısını çok düşürür.

3. YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne ve dermapen haricinde “Mikroneedle DERMAROLLER” ile de yapılabilir. 540 adet titanyum veya altın kaplama iğne içeren döner başlıklı cihazlardır. Güzellik salonu ya da ev kullanımı içindir.

4. YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne, dermapen, dermaroller haricinde “ALTIN FRAXİLAZER” ile de yapılabilir. 64 adet altın iğne ve ayarlanabilir derinlikler içeren programa sahip bir cihazdır. En pahalı mezoterapi yöntemidir.  Aynı zamanda tüm ciltteki kolajen üretimini artırdığı için önemli bir lifting işlemidir. Yine açılan mini deliklerden içeri mezoterapik ilaç verilir.

5. YÜZ MEZOTERAPİSİ iğne, dermapen, dermaroller, fraxilazer haricinde “İĞNESİZ MEZOTERAPİ” cihazıyla da yapılabilir. IMRF teknolojisi cihazlar kullanılır. Sistem yüksek frekanslı, düşük yoğunluklu elektronik impulslar üreterek çalışır. Bu hücre membranında permaabilite artışına ve hızlı, kolay şekilde aktive maddelerin direkt hücre içine girmesini sağlar. (0,25-1,5 gr. Dakikada) Bütün bu özellikler hastanın tedavi süresini kısaltır.

 • Güneş lekeleri
 • Foto yaşlanma
 • Yaşlılık izleri
 • Ton kaybı cansızlık (Stress- çevresel etken beslenme faktörleri)
 • Sarkma
 • Kırışıklık
 • Mat görünüm
 • Büyük gözenekler
 • Akne
 • Akne izleri
 • Skar – Yara izleri

Saç mezoterapisi: Saç köklerine mikroenjeksiyon ile mezoterapi ilaçlarının verilmesi işlemdir.

Saç Mezoterapinde  Amaç:

 1. Saç dökülmesini önlemek
 2. Kelliği engellemek
 3. Kıl folliküllerini uyarmak
 4. Androjenik saç dökülmesinin en önemli nedeni olan hormon DHTT (DİHİDROTESTESTERAON) aktivitesini bloke etmek. Bu hormonu 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek sağlar.
 5. İnce tüylerin kalınlaşmasını sağlamak
 6. Saç köklerinin kan dolaşımın artırmak beslenmesini kolaylaştırmak
 7. Saç kök hücrelerinin üreme fazını uzatmak
 8. Saç köklerine yerleşmiş enfeksiyonu yoketmek
 9. Saç kökü enflamasyonunu gidermek
 10. Saç ekimi yapılacak kişilerde ekim alanını daha sağlıklı hale getirmek
 11. Saç uzamasını kolaylaştırmak, kalitesini artırmak
 12. Uzun, sağlıklı, güçlü, hacimli saçlar için bakım sağlar.

 

 1. Androjenik dökülme – Genetik yatkınlık – Hormonal duyarlılık – 5 alfa redüktaz enzim aktivasyonu
 2. STRES
 3. Troid hastalıkları
 4. Anemi (kansızlık)
 5. Vitamin, mineral, besin eksiklikleri (Biotin, B6, B12, C, E, Folik asit, demir, kalsiyum, bakır, çinko, selenyum…)
 6. Kan dolaşım bozuklukları,
 7. Saç kökü oksijensiz havasız kalması
 8. Bağışıklık sistem sorunları (alopesia areata..)
 9. Traksiyon (çekmeye bağlı) tipi dökülme
 10. Ağır metal zehirlenmeleri
 11. Mevsimsel dökülmeler

Kadın ve erkek saç dökülme nedenleri farklı mıdır? Tedavi değişir mi?

Erkeklerde  ve kadınlarda en sık dökülme nedeni “androgenetik hormona duyarlı dökülme” dir. Bu hormon duyarlılığı ve stres faktörü birlikteliği hemen her hastada söz konusudur. Kadınlarda diğer hormonal faktörler (kadınlık hormonları ve troid hormonları), kansızlık ve vitamin eksiklikleri de sık görülür.

Tedavilerde nedene yönelik mezoterapi karışımları yapılır.

 • Haftada veya 2 haftada bir yapılır.
 • 4-10 seans planlanır.

Saç mezoterapisinde HANGİ MEZOTERAPİ İLAÇLARI KULLANILIR?

 • DHTT (saç kökündeki aktif testesteron) u bloke eden Minoksidil, Finasterid gibi ilaçlar
 • 5 alfa redüktaz Tip II enzimi blokajı sağlayan moleküller
 • Kan dolaşım düzenleyiciler
 • Vitaminler
 • Minerallar
 • Büyüme faktörleri
 • Bitkisel kök hücre extracktları

Saç mezoterapisi nasıl yapılır?

 1. Mikroenjeksiyon yöntemi: 0.4 mm’ lik iğnelerle saçlı deri 2-3 mm altına uygun mezoterapi ilaçlarının enjekte edilir.
 2. Dermapen uygulaması: 0.5 mm Dermapen ile saçlı deride mini delikler açıldıktan sonra mezoterapi ilaçları iğnesiz mezoterapi cihazıyla saçlı deriye yedirlir.
 3. Mezoterapi tabancası ile ilaç verilmesi: Mezoterapi özel bir tabanca ile mikroenjeksiyon atışları şeklinde yapılır.

Saç mezoterapisi başka hangi işlemlerle kombine edilebilir?

 • PRP (Platalet Rich Plasma)
 • GRP (Growth Factor Rich Plasma)
 • Ozon enjeksiyonları

Saç Mezoterapisinin Yan Etkileri:

 • İlaç allerjisi (çok nadir)
 • Başağrısı (İşlem sonrası- çok nadir)
 • Travmaya bağlı geçici saç dökülmesi

IMRF teknolojisi cihazlar kullanılır. Sistem yüksek frekanslı, düşük yoğunluklu elektronik impulslar üreterek çalışır. Bu hücre membranında permaabilite artışına ve hızlı, kolay şekilde aktive maddelerin direkt hücre içine girmesini sağlar. (0,25-1,5 gr. Dakikada) Bütün bu özellikler hastanın tedavi süresini kısaltır.

Hücre seviyesinde nasıl etkili olur: Hücrede biyolojikal bir stres hali yaratarak membran potansiyelini değiştirip bilier lipidlerde elektroporasyona yol açarak  pore oluşturulmasını arttırıp protein kanallarını açar.

Bu elektromanyetik dalga impulsuyla oluşan bir durumdur ve geri dönüşümlüdür. Sürdürülebilir değildir çünkü impulslarla elde edilmiş bir etkidir. Hücre normal durumuna geri döner. Hücre membran potansiyeli normal hale gelince bütünlüğünü yeniden kazanır.

SELLÜLİT: 3 ana sorun içeren bir BAĞ VE YAĞ DOKUSU İLTİHABIDIR.

 1. Hormonal ve diğer faktörlere faktörlere bağlı LENF DRENAJ sorunu ile beraber
 2. ÖDEMLİ ŞİŞKİN yağ dokusu arasına yerleşmiş
 3. Fibrotik sertleşmiş, kalınlaşmış ve kırılmış bağ doku BANTLAR mevcuttur. Şişkin yağ kitleleri ve sert bağ dokusunun beraber tedavi edilmesi gerekir.

SELLÜLİT MEZOTERAPİSİ: Sellülit mezoterapisi 3 ana probleminde çözümünü içermelidir. Dolaşım bozukluğu, yapısı bozulmuş ödemli aşırı yağlanma bölgesi, ödemli şişkin yağ dokusu arasına yerleşmiş sertleşmiş fibröz bantlar

 1. Sellülit tedavisinde yağları biolipoliz – lipaz
 2. Lenf-kan dolaşımını dolaşım düzenleyiciler 
 3. Sert bağ dokunun oluşturduğu Portakal kabuğuna neden olan fibröz bantlar kollajenaz enzimi ile parçalanır.
 • Lenf – kan dolaşımını sağlayan dolaşım düzenleyici mezoterapi, Lenf dranaj, Andülasyon
 • Yağları parçalayan biolipoliz-lipaz-Radyofrekans 
 • Portakal kabuğuna neden olan sert fibröz bant parçalanışı –kollajenaz- Radyofrekans kanül

Sellülit bantları ayakta işaretlenir.

Selülit olmayan ve selülit olan bir kadında deri altı bağ dokusundaki değişimin grafik gösterimi. Tüm kadınlarda, fibröz septa genellikle cilt yüzeyine dik açılardadır. Selülitte, bunlar boyut olarak değişkendir, kalınlaştırılmıştır ve parçalanmıştır. Kalınlaşmış fibröz septa, cildin kas lifi içine çekilmesine neden olur ve çirkinliğe neden olur.

Plast Reconstr Cerrahi PRS Global Open. 2018 Mayıs; 6 (5): e1771.

Selülitin nedenleri nelerdir? tıklayınız

Selülit evreleri tıklayınız

 • EVRE I: Ödem evresi
 • EVRE II: Retiküler fibril hipertrofi evresi
 • EVRE III: Kapsül ve mikronodüller evresi
 • EVRE IV: Kapsül, mikro ve makronodüller evresi.

Selülit  (Ginoid Lipodistrofi = GL), 20 yaş üstü kadınların% 85-98’ini etkiler.

Pilch W, Czerwińska-Ledwig O, Chitryniewicz-Rostek J, Nastałek M, Krężałek P, Jędrychowska D, Totko-Borkusewicz N, Uher I, Kaško D, Tota Ł, Tyka A, Tyka A, Piotrowska A. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı Alternat Med . 2019 Mayıs 29; 2019: 8436325. doi: 10.1155 / 2019/8436325 sayılı belge. eCollection 2019.

Selülit nasıl oluşur?

Selülit tedavisi

PRP: tıklayınız

ESTETİK CİLT SAÇ MEZOTERAPİLERİ

 • Cilt gençleştirme – antiaging
 • Sarkma tedavisi
 • Saç mezoterapisi (Saç dökülmesi, kellik)
 • Leke – güneş lekeleri
 • Gözaltı morlukları ve gözaltı torbaları
 • Çatlak -stria tedavisi
 • Yara izi
 • Selülit
 • Lipoliz – İncelme – Bölgesel yağlanma

MEDİKAL MEZOTERAPİ

 • Spor yaralanmaları
 • Akut ağrılar
 • Kronik ağrılar (Romatoid artrit, gut, ligaman yırtığı, tendon
 • Fibromiyalji (kulunç tarzı yumuşak doku romatizması)
 • Lipödem
 • Migren
 • Astım
 • Depresyon
 • Alerjiler
 • Gebelik
 • Emziren anne
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • Ağır kalp hastalıkları
 • İnme (felç)
 • İnsülin bağımlı diabetes mellitus (şeker hastalığı)
 • Kanser
 • İlaç allerjisi
 • Ürtiker
 • Hyaluronik asit
 • Antioksidanlar (Glutatyon, glikolik asit, AHA..)
 • Vitaminler
 • Mineraller
 • Amino asitler
 • Peptidler
 • Mannitol
 • Retinol
 • Dolaşım düzenleyiciler
 • Büyüme faktörleri
 • Kök hücreler
 • DNA onarıcılar (Somon, X-ADN..)
 • Glukozamin
 • Kondroitin sülfat
 • Silica
 • Biotin
 • Proteolitik enzimler
 • PRP
 • İlk seanstan sonra bile güçlü mezoterapi molekülleri sayesinde etki görülür.
 • Deri kendini 28 günde yenilediği için onarıcı güçlendirici etkileri gözle görünür hale gelir.
 • Problemin şiddeti, kişinin yaşı ve cilt yapısı mezoterapinin etki yüzde artışını hızlandırır.
 • Hücre döngüsü düzenleyicileri, insan pluripotent kök hücrelerinde mezoderm spesifikasyonunu kontrol eder
  ORCID ProfiliLoukia Yiangou , ORCID ProfileRodrigo A. Grandy , ORCID ProfilSanjay Sinha , ORCID ProfiliLudovic Vallier doi:https://doi.org/10.1101/632307 The preprint server of biology
 • Mezoterapi seans sonrası enfeksiyon riski açısından 24 saat su değdirilmemelidir.
 • 24 saat makyaj önerilmez.
 • 24 _48 saat spor, ağır hareketler yapılmamalıdır.
 • Mezoterapi  bölgesinde dar giysi uygun değildir.
 • İşlem öncesi ve sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar, alkol kullanılmamalıdır.

Mezoterapi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi sonuçları cildin onarım süreci çerçevesinde 1 ay sonra net etkiler görülür. Tedavi bittikten sonra da cilt yenileme etkisi devam eder.

 • Enjeksiyon bölgesinde geçici kızarıklıklar ve morarmalar oluşabilir.
 • Allerji
 • Ödem gelişebilir.
 • İşlem sırasında ağrı yanma oluşabilir. Nadiren ağrı ve acı devam edebilir. Geçicidir.
 • Mezoterapi çok az miktar ilaçla yapılabildiği ve sistemik dolaşıma karışmadığı için için yan etki ihtimali azdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir