GIDA İNTOLERANS TESTİ

Gıda İntoleransı Nedir?

Eğer yenilen gıda tam olarak sindirilemez ise, çözülmemiş proteinler bağırsaklardan emildiğinde vücut tarafından düşmanmış gibi algılanıp çeşitli reaksiyonlara sebep olmasına gıda intoleransı denir.

Gıda intoleransı kendini nasıl belli eder?

– Egzema allerjiler

– Kilo obesite sorunları

– Kronik yorgunluk

– Bağışıklık sistem sorunları

– Mide barsak problemleri

– Romatizma ve eklem hastalıkları

 – Migren ve baş ağrıları

Obezite Ve Gıda İntoleransı Arasındaki İlişki Nedir?

Neden Aşırı Yiyoruz?

Hem açlık hem de depresyon önemli bir sorunla ilgilidir: “Vücudumuzda Serotonin eksikliği”.

Serotoninin, ruh hali üzerindeki etkisi genel olarak bilinmektedir ancak çok önemli bir etkisi daha vardır: “Bizim doymuş hissetmemizi sağlar.” Bilimsel araştırmalarda, sağlıklı serotonin üretimi olmayan insanların, ağır bir yemekten sonra dahi doymadıkları kanıtlanmıştır ve bu kişilerin depresyon oranları da sağlıklı kişilere kıyasla çok daha yüksektir.

Serotonin Vücudumuzda Nerede Üretilir?

Birçok kişi serotoninin sadece beyin tarafından üretildiğini zanneder ancak beyin serotoninin sadece yüzde 5’ini üretir. % 95’i ise ince bağırsakta üretilir.

Vücutta Serotonin Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı serotonin üretimi için, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak gereklidir. Bağırsaklarımızda enflamasyon mevcutsa, serotonin üretimi düşer ve yan etkiler ortaya çıkar.

Gıda İntoleransı bağırsaklarda şiddetli enflamasyona neden olur

Enflamasyon, serotonin eksikliğine sebep olur ve kilo alımına yol açar.

Gıda İntoleransı, IBS, Şişkinlik ve Gastrointestinal Sorunlara Nasıl Sebep Olur?

Gıda intoleransı(besin intoleransı) ortaya çıktığında, vücut histamin, prostaglandin ve diğer bağışıklık sistemi kimyasalları ile dolar. Bu kimyasalların enflamasyona neden olan son derece olumsuz etkileri vardır. Tıbbi çalışmalar, gastrointestinal sistemimizdeki enflamasyonun, IBS, şişkinlik, ishal veya kabızlık gibi sindirim bozukluklarına sebep olduğunu göstermektedir.

Gıda intolerans testi; enflamasyona, gastrointestinal sorunlar ve diğer şikayetlere neden olan bu gıdaları algılayabilir.

IBS semptomları olan 777 kişiden % 84’ü ‘tetikleyici’ gıdalar çıkarıldığında iyileşme olduğunu bildirmiştir. Bunu kanda antikorlara pozitif IgG reaksiyonu gösteren gıdalar olarak tanımlıyoruz.

Gıda İntoleransı Egzama ve Cilt Hastalıklarına Nasıl Sebep Olur?

Egzama, ya da atopik dermatit; kaşıntı, kızarıklık ve pullanma ile karakterize edilen deri döküntüsünün bir türüdür. Bilimsel çalışmalar, gıdalara aşırı duyarlılığın egzamaya neden olan tetikleyiciler arasında olduğunu göstermektedir.

Gıda intolerans testi, enflamasyon, egzama ve diğer şikayetlere neden olan bu gıdaları algılayabilir.

Egzama semptomları olan 183 kişiden % 83’ü ‘tetikleyici’ gıdalar(besinler) çıkarıldığında iyileşme olduğunu bildirmiştir. Genel çalışmada, titizlikle önerilen diyeti takip insanların % 76’sının derhal ve % 24’ünün 3. haftadan sonra yararını gördüklerini bildirmiştir.

Genel çalışmada, titizlikle önerilen diyeti takip insanların % 76’sının derhal ve % 24’ünün 3. haftadan sonra yararını gördüklerini bildirmiştir.

Şişkinlik semptomları olan 576 kişiden % 92’si ‘tetikleyici’ gıdalar çıkarıldığında iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Gıda İntoleransı Migrene Nasıl Sebep Olur?

Serotonin üretimi, gıda intoleransı nedeniyle azalabilir. Azalmış serotonin salgısı migren ataklarını tetikler.

Gıda intolerans testi, enflamasyon, migren ve diğer şikayetlere neden olan bu gıdaları algılayabilir.

Bilimsel çalışmalar, migren atakları ve gıda intoleransı arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Migren semptomları olan 259 kişiden % 76’sı ‘tetikleyici’ gıdalar çıkarıldığında iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Genel çalışmada, titizlikle önerilen diyeti takip insanların % 76’sının derhal ve % 24’ünün 3. haftadan sonra yararını gördüklerini bildirmiştir.

Gıda İntoleransı Romatizma ilişkisi nedir?

Gıda intoleransı ortaya çıktığında, vücudunuz histamin, prostaglandin ve diğer bağışıklık sistemi kimyasalları ile dolar. Bu kimyasallar aşındırıcı etkilere sahiptir ve eklemleri aşındırarak Romatizma gibi hastalıklara sebep olabilirler.

Gıda İntolerans Testi, enflamasyon ve Romatizma ve diğer şikâyetlere neden olan bu gıdaları algılayabilir.

Eklem ağrısı da dahil olmak üzere genel ağrıları olan 177 kişiden % 88’i ‘tetikleyici’ gıdalar çıkarıldıktan sonra iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Genel çalışmada, titizlikle önerilen diyeti takip insanların % 76’sının derhal ve % 24’ünün 3. haftadan sonra yararını gördüklerini bildirmiştir.

Gıda İntoleransı yorgunluk ve halsizliğe nasıl sebep olur?

Bilimsel çalışmalara göre, gıda intoleransı vücutta kronik enfeksiyonlara ve dolayısıyla kronik yorgunluklara sebep olabilir.

Gıda intolerans testi,  yorgunluk, halsizlik ve diğer şikayetlere neden olan bu gıdaları algılayabilir.

Yorgunluk semptomları olan 436 kişiden % 87’si ‘tetikleyici’ gıdalar çıkarıldığında iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Genel çalışmada, titizlikle önerilen diyeti takip insanların % 76’sının derhal ve % 24’ünün 3. haftadan sonra yararını gördüklerini bildirmiştir.

Gıda intoleransı ve Bağışıklık Sistemi Reaksiyonu

Genellikle bu gıdaları sindirecek enzimlerin olmamasından doğan bu sorun, savunma sistemini tetikler. Vücut bunları sanki bir virüs veya bakteri gibi, düşman olarak algılar ve IgG antikorları üretmeye başlar.

Bunun sonucunda vücudumuzda, bazen çok uzun sürebilecek enflamasyon oluşabilir.