Sellülit 3 ana sorun içeren bir bağ  ve yağ dokusu iltihabıdır.

 1. Hormonal ve diğer faktörlere faktörlere bağlı LENF DRENAJ sorunu ile beraber
 2. ÖDEMLİ ŞİŞKİN yağ dokusu arasına yerleşmiş
 3. Fibrotik sertleşmiş, kalınlaşmış ve kırılmış bağ doku BANTLAR mevcuttur. Şişkin yağ kitleleri ve sert bağ dokusunun beraber tedavi edilmesi gerekir.

Sellülitin nedenleri nelerdir?

 • Hormonal nedenler (20 yaş üstü kadınların% 85-98’ini etkiler.)
 • Genetik
 • Çevresel faktörler
 • Kas – bağ dokusu zayıflıkları
 • Dolaşım sistemi bozuklukları
 • Beslenme bozuklukları: (Aşırı karbonhidrat, şeker, işlenmiş endrüstriyel gıda, rafinerize yağ..)
 • Kafein
 • Alkol
 • Hareketsizlik
 • Enflamasyon

Selülit  (Ginoid Lipodistrofi = GL), 20 yaş üstü kadınların% 85-98’ini etkiler.

Pilch W, Czerwińska-Ledwig O, Chitryniewicz-Rostek J, Nastałek M, Krężałek P, Jędrychowska D, Totko-Borkusewicz N, Uher I, Kaško D, Tota Ł, Tyka A, Tyka A, Piotrowska A. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı Alternat Med . 2019 Mayıs 29; 2019: 8436325. doi: 10.1155 / 2019/8436325 sayılı belge. eCollection 2019.

Sellülit nasıl oluşur?

Selülit histogenezi. Selülitin patofizyolojik genleşmesiyle ilgili olarak, selülitin, normal dokuda (solda) ilerleyen periferik dolaşım yetmezliği ve metabolik yetmezlik ile bağlantılı olarak adipoz hücrelerin (merkez) çevresinde fibroblastların çoğalmasıyla ortaya çıkan bir durumu temsil ettiği düşünülmektedir. Adipoz dokuda (ortada) metabolik yetmezliği ilerletmek ve nihayetinde çevre dokularda adipoz doku dejenerasyonu ve ileri fibrozis.(sağda).

Cilt altında (subcutanöz) yağ dokusunun genişlemesi, yağ hücreleri arası ödem, fibrotik bantlaşmalar ve bunların nodülleşmesi halidir.

 • Mikrosirkülasyon bozulur.
 • Lenfatik dolaşımı bozar,
 • Bozulmuş kan ve lenfatik dolaşım sonucu
 • Lenfatik dolaşımın bozulmasıyla birlikte dokularda hücreler arası mesafelerde yağlarda birikmeye başlar. Bu birikim ve ödem hücre fonksiyonlarını da bozar.
  Yağ hücrelerinin giderek büyümesi, akımı iyice bozarak yağ hücrelerinin birikimini artırır.
 • Cilt altı kalınlığının artması sonucu fibröz bantlar kısa kalır yağ birikimleri yer yer cildin dışarıya çıkıntılar yapmasına neden olur. Bu çıkıntılar cildin portakal kabuğu görüntüsünden sorumludur.
 • Selülitler yağ birikiminin giderek artması sonucu her geçen gün artık tedavisi zor bir hal almaya başlar.
 • Yağ birikimleri ve sellülitin artması ağrıya, kas – eklem fonksiyonlarında azalmaya, sırt ve bel ağrılarına, çabuk yorulmaya, varisler ve cilt deformasyonlarına, doku sarkmalarına, cilt çatlaklarına yol açarak kişinin psikososyal yapısını da bozmaya başlar.

Kısacası sadece bir kozmetik problem olarak başlayan selülit ,ilerlemesi durdurulmadığında artık geriye dönüşü imkansız, bir hastalık gibi karşımıza çıkar. Kilo verme ve diyetle sadece cildin daha alt katmanlarındaki yağların erimesi sağlanabildiğinden selülit tek başına diyet ve sporla tedavi edilemez. Çoğunlukla kadınlarda görülür, en çok bacak ve kalçalarımızda ortaya çıkar. Erkeklerde ise yağlanmanın daha fazla olduğu karın ve bel yanlarında görülebilir. Sellülit yağ fazlasının olduğu bölgelerde daha yoğun olmakla beraber, selülit oluşması için kilo fazlanızın olmasına gerek yoktur. Selülitli kısım cildin diğer bölgelerine göre daha beyazdır ve soğuktur. Ağrıya daha duyarlıdır.

Sellülit evreleri

1.EVRE I: Ödem evresi

Kan – lenf mikrosirkülasyon (dolaşım) bozuktur. Yağ hücrelerinin arası boşluğa basınç artışı sonucu sıvı ve toxinler sızmaya başlar, ödem oluşur. Bu evrede yağ dokusunda sadece hafif bir ödem hali mevcuttur. Ödem yağ hücre fonksiyonlarını giderek bozar. Hasta yatarken ya da elle sıkıldığında sellülit portakal kabukları görülmez.

2. EVRE II: Retiküler fibril hipertrofi evresi

Mikrosirkülasyon (dolaşım) bozukluğu yanında yağ hücrelerinin büyümesi – yığılması ve ağsı yapıda retiküler fibrillerin kalınlaşması sarmallanması başlamıştır. Cilt altı kalınlık artmış, fibröz bantlarda ki kalınlaşma ve parçalanma artmıştır. Fibröz bantların yağ doku aralarından cilde uzanır cildi portakal kabuğu gibi aşağıya çeker. Bantların cildi aşağı çektiği yerler çukur diğer yerler ise deri çıkıntıları şeklinde görülür. Bu çıkıntılar cildin portakal kabuğu görüntüsünden sorumludur. Bu evrede kişi yatarken anlaşılmaz ancak elle sıkıldığında portakal kabuğu oluşmaya başlamıştır.

3.EVRE III: Kapsül ve mikronodüller evresi

Yağ hücrelerinin etrafını saran fibrillerin sayıca artması ve genişlemesi nedeniyle mikronodüller oluşmuştur. 3. evre kişi ayaktayken de portakal kabukları şeklinde görüntüye sahiptir.

4.EVRE IV: Kapsül, mikro ve makronodüller evresi.

Büyük yağ hücreleri ve yağ birikmeleri, küçük fibril kapsüllerinin içine hapsolmanın haricinde makronodüller şeklinde de fibril ağlarıyla sarılmıştır. Kişi ayaktayken büyük portakal kadar yağ dokulara ve çok derin portakal kabuğu görüntüsüne sahiptir.

Sellülit tedavisi

1. Sellülit Mezoterapisi

 • Sellülit tedavisinde yağları biolipoliz – lipaz
 • Lenf-kan dolaşımını dolaşım düzenleyiciler 
 • Sert bağ dokunun oluşturduğu Portakal kabuğuna neden olan fibröz bantlar kollajenaz enzimi ile parçalanır.

2. Biolipoliz: Fosfotidilkolin, Karnitin, Silorg gibi ilaçlarla yapılılır. Mutlaka derin yağ dokusuna yapılmalıdır.

3. Radyofrekans kanül mekanik bant kesisi – RF Kılıcı: 

Radyofrekans enerjisinin ve kanül uygulamasının birleştirilmiş halidir. Selülitli dokuda tedavilerin başarısız olmasına sebep olan ya da tedaviye rağmen hızla tekrar selülitin oluşumunu sağlayan bir türlü ortadan kaldırılamayan fibrotik bantlardır.

Selülitli dokuda oluşmuş olan fibrotik bantlar, deri altına alt tabakalara doğru uzanan ip şeklindeki yapılardır. Selülit tedavisinde amaç bunları ortadan kaldırmaktır.

Selülitli alana önce lokal anestezi uygulanır. Tek bir noktadan kılavuz bir iğne yardımıyla deri altına geçilir. Sonrasında kanülü deri altına geçirilir. Deri altında ilerlerken selülite sebep olan fibrotik bantları kanüle takılır. Kanül ucundaki Radyofrekans enerjisi ile bantlar kırılır.

Sellülitten BASİT BİR BANT KESME yöntemi ile kurtulabilirsiniz.


Cihazın kesme kenarları cildin yüzeyine paralel tutularak, endeks parmak ucunu cihazda tespit edilen oluşum ile temas halinde tutar (A). Cihaz, çukurlaşmanın (B) yan kenarından yaklaşık 60 ° ‘lik bir açıyla 5 mm yerleştirilir. Hareket, harekete karşı daha fazla direnç olmadığında algılanan hipodermise (C) kadar devam eder. Operatör cildin yüzeyine paralel, yanal ve ileri hareket eden dairesel hareketler (saat yönünde ve saat yönünün tersine) yapar. Doktor, hipertrofik septanın kesilmesini kolayca algılar.

Sellülit bantları ayakta işaretlenir.

Tek Seansta Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rf kılıcı, diğer adıyla Rf kanülü ile hafif bir cerrahi işlem uygulanarak tek seansta selülit tedavi yapılabilmektedir.. Tedaviden önce kapsamlı bir muayene aşaması gereklidir. Muayenede selülitli bölgeler, selülitlerin derinliği ve yoğunluğu hangi noktalardan kanül ile girileceği rf kılıcınınn ilerletilme doğrultusu gibi belirlemeler yapılır ve tedavi planı çizilir. Yapılacak olan tek seansta deri altına lokal anestezi içerikli bir svı deri altına enjekte edilir. Yapılan enjeksiyon hem anestezi sağlar hem de tedavi esnasında deri altı yağ dokuları deforme edildikten sonra, yağların sıvılaşmasına yardımcı olur. Kanüller ile belirlenen yerlerden kesiler noktasal kesiler açılarak selülitli alanda ilerlenir. Bu kanül tıpkı bir kılıç gibi ince uzun şekilde selülitler arasında ilerler. Selülit görüntüsnün yoğun olduğu yerlere ulaşıldığında da RF enerjisi girinti – çıkıntı oluşturan yerlere verilir ve tıpkı bir kılıç görevi görerek buradaki bağları kopartılır. Kopan bağlar anında girinti çıkıntı görüntüsünü düzeltir ve tüm tümsekli deri yapısı eşitlenerek aynı seviyeye gelir selülitler kamufle edilir. Diğer yandan da RF ve sıvı tedavisi ile sıvılaşan yağlar vücuttan atılarak bölgesel incelme ve sıkılaşma sağlanır. Kısacası RF kılıcı tek bir seansta birden fazla olumlu sonuç elde edilen mucizevi bir selülit tedavisidir.

Tüm kadınlarda, fibröz septa genellikle cilt yüzeyine dik açılardadır. Selülitte, bunlar boyut olarak değişkendir, kalınlaştırılmıştır ve parçalanmıştır. Kalınlaşmış fibröz septa, cildin kas lifi içine çekilmesine neden olur ve çirkinliğe neden olur.

Plast Reconstr Cerrahi PRS Global Open. 2018 Mayıs; 6 (5): e1771.

Sellülit mezoterapisi

Sellülit mezoterapisi 3 ana probleminde çözümünü içermelidir. Dolaşım bozukluğu, yapısı bozulmuş ödemli aşırı yağlanma bölgesi, ödemli şişkin yağ dokusu arasına yerleşmiş sertleşmiş fibröz bantlar

 1. Lenf – kan dolaşımını sağlayan dolaşım düzenleyici mezoterapi, Lenf dranaj, Andülasyon
 2. Yağları parçalayan biolipoliz-lipaz-Radyofrekans 
 3. Portakal kabuğuna neden olan sert fibröz bant parçalanışı –kollajenaz- Radyofrekans kanül