Sarkma gevşeme, yaşlanma ve yerçekiminin ortak etkisi veya aşırı yağlanmanın sonucudur

Gevşeme ve sarkmanın nedeni nedir?

Yaşlanma ve yer çekiminin ortak etkisi gevşeme ve sarkmadır. Yaş ilerledikçe “fibroblast” adı verilen bağ dokusu hücreleri yaşlanır ve “kolajen – elastin” üretimlerini azaltırlar. Lifler gevşedikçe aralarından yağ dokusu yer çekimiyle kayar ve sarkma meydana gelir.

Gevşeme ve sarkma nasıl oluşur?

Vücudun bağ dokusu denen lif örgüsünü “fibroblast” denen hücreler oluşturur. Fibroblastlar ürettikleri kolajen ve elastin lifleri ile bir ağ şeklinde örgü oluşturduklarından cildi, cilt altı dokuyu ve vücudun diğer iç-dış bağ dokusunu sağlam tutarlar. Yaş ilerledikçe Fibroblast hücreler de yaşlandığından kolajen, elastin lif üretimleri de azalır. Mevcut liflerin güçsüzleşmesi de söz konusudur. Lif örgüsünde ki bu azalma tuttukları yağ dokusunun süzgeç gibi aralardan aşağı kaymasına neden olur. Yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru cilt ve cilt altı iniş başlar. Sarkmaların oluş mekanizması kaliteli beslenme, spor ve medikal estetik ile koruma altına alınabilir. Oluşmuş sarkmalar ileri boyutta ise tedavi cerrahidir. Basit sarkmalar “medikal estetik uygulamaları” ile düzeltilebilir.

Hangi vücut bölgeleri sarkar?

Yüz, kaş, gıdı, boyun – dekolte, kol – bacak içleri, karın, meme ve popo sarkmaları sıktır. Özellikle güneşe maruz kalan yüz bölgesi en sık sarkan bölgelerden biridir.

Sarkma oluşmadan önlem alınabilir mi?

Sarkmanın nedeni belli olan bir durumdur. Nedene yönelik alınan önlemler sakma durumunu çok uzun yıllarca geciktirir. Kaliteli beslenme, spor, anti-aging destek, medikal destek sarkma karşıtı önlemlerdir.

Hangi medikal estetik uygulamalar sarkmayı önler ve tedavi eder?

 • Botox
 • Dolgu
 • Liquid Lifting
 • V Lift
 • Mezoterapi
 • Mezolifting
 • PRP
 • Kimyasal Peeling
 • Lazer
 • Fraksilazer
 • Lazer radyofrekans
 • Radyofrekans

Sarkma tedavileri nedene yöneliktir. Bu nedenle tedavilerde fibroblastlar uyarılır ve kolajen -elastin üretimi amaçlanır.

Sarkma tedavilerinde cerrahi ne zaman uygulanır?

Özellikle İleri yaş ve ileri dönem sarkmalarda operasyon tek seçenektir. Doku medikal estetik ile  onarılamayacak kadar sarkmış ise tek seçenek cerrahidir.

Sarkma tedavilerinde medikal tedavi neye göre belirlenir?

Bu tedaviler sarkmanın nerede olduğu, ne kadar derin olduğuyla ilgili olarak seçilirler. Hekim gerektiği yerde ve durumda kombinasyon tedavilerine geçme önerisinde bulunabilir. Unutulmamalıdır ki hastalık yoktur hasta vardır ve sarkma tedavisinde de kişiye özel kombinasyonlar yapılmalıdır.

Mezoterapi – Mezolifting – Vitamin enjeksiyonlar hangi sarkma tedavilerinde kullanılırlar?

Derin dokuda olmasa bile cilt ve cilt altı dokuda sıkılaşma sağlar. Verilen ilaç cilt yoluyla yine fibroblastlara ve diğer hücrelere ulaşarak sıkılaşma gençleşme sağlar.

Sarkma tedavisinde Soğuk Lipoliz ve Radyofrekans ne işe yarar?

Farklı vücut bölgeleri için farklı başlık taşıyan bir SOĞUK LİPOLİZ + RADYOFREKANS kombinasyon tedavisi ile göz altı sarkma ve torbalanmaları, ameliyatsız yüz germe, tüm bölgesel yağ kırmalar, sıkılaşma sağlanabilir.

Soğuk lipoliz, Radyofrekans (RF), LED, Vakum, Dermoroller, Infrared kombinasyon tedavileri farklı vücut bölgeleri için farklı boyutta başlıklarla  kullanılabilir. Gözaltı sarkma ve kırışıklıkları, torbalanmaları, ameliyatsız yüz germe, yüz şekillendirme ve gençleştirme, karın – bacak- kol inceltme ve sıkılaşma tedavisinde hızlı çözüm üretir.

Soğuk lipoliz ve radyofrekans yöntemleri; cerrahi girişime gerek kalmadan acı ve ağrı olmaksızın uygulanan medikal cihazlarla yapılan yağ kırma ve sarkma tedavileridir. Gıdı ve sarkık yanaklar için de idealdir. Kullanılan başlığa göre etki edilen alan 5mm – 150 mm derinlik aralığında hareket ve onarım alanı sağlar.

Soğuk lipoliz işlemi sarkma ve yağ torbacıklarını düzeltirken, RF teknolojisi fibroblast denilen hücreleri uyararak kollajeni artırır,  aynı zamanda varolan kolajeni sıkılaştırarak  yüzü toparlar, gerer. Vakum ve dermaroller ile lenf drenajı artarken LED ve Infrared cildi canlandırır. Çoklu kombinasyon sonuç almada daha etkindir.

Sarkma tedavilerinde Kimyasal peeling ne işe yarar?

Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek, küçük sarkmaları düzeltmek için deriye bazı soyucu solüsyonların uygulamasıdır. Peeling uygulaması cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak ve derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp;  kolajen sentezini uyararak   daha genç ve sağlıklı homojen bir derinin ortaya çıkmasını sağlar.

IMRF radiofrekans sarkma tedavisinde nasıl etkilidir?

Yüz ve vücut sarkmalarında Excell – Derm Pro, 6 mm derinliğe kadar IM RADYOFREKANS tekniği ile sarkma kırışıklık karşıtı, fibroblast uyarıcı solüsyonu iletir. Uyarılan fibroblastlar kollojen ve elastin liflerini üretip sıkılaşma sağlar.

Excell-Derm Pro; IMRF radiofrekans dalgalarıyla elektroporasyon yaparak “MEZOTERAPİ” ürünlerinin cildin üst tabakası olan stratum corneumu geçmesini sağlar. Cerrahisiz, iğnesiz, ağrısız ve etkin bir yöntemdir. IMRF teknolojisi yüksek frekanslı, düşük yoğunluklu elektronik impulslar üreterek çalışır. Bu hücre membranında permaabilite artışına ve hızlı, kolay şekilde aktive maddelerin direkt hücre içine girmesini sağlar. (0,25-1,5 gr. / Dk)

Excell Derm Pro II cihazının sarkma tedavilerinde ki ana amacı fibroblastları uyaracak mezoterapik solüsyonların radyofrekans eşliğinde cildin alt tabakalarına ulaştırılmasıdır. Çok derin tabakalara ulaşmasa da cilt dokusunun sıkılaşması için ideal bir terapidir.

Sarkma tedavilerinde V LİFT

V LİFT cilt altına yerleştirilen eriyebilen liflerle yapılan cilt asma yöntemidir V LİFT iplerine vücudun duyduğu reaksiyon fibroblastlardan kolajen – elastin salınımını tetikler.

Lifting terapilerinde artık son akım kaybolan lifleri yerine koymak üzerinedir. Lifler yerine konabildiği gibi “V LİFT” şeklinde uygulandığı için aynı zamanda cilt asma ve germede yapar.

Cilt yenilemede sarkma tedavisinde çığır açan ezber bozan bir uygulama olan V LİFT terapileri çok ince iğneler içine yerleştirilmiş PDO (polydioxanone) isimli ameliyat ipine benzer yapıdaki bir ipliğin cilt içine, sarkan ve gevşeyen noktalarda cilt altı ilerletilip geri çekilmesiyle uygulanır.

V LİFT uygulamaları cilt altı dokuda bir yabancı cisim reaksiyonu yaratarak oradaki dokuda yapıştırma etkisi oluştururlar. Böylece sarkan cilt toparlanır eski haline yakın bir görüntü kazanır.

V LİFT uygulamalarının yan etkileri yoktur. Uygulama basitçe krem anestezisi ile yapılır. Ortalama 30 dk. da ağrısız acısızdır. Tamamıyla cilt tarafından 6-8 ayda emilir ancak kolajen sentezi uyarısı uzun sure devam eder. Kalıcılığı yaklaşık 2 yıldır. Uygulanan bölgede mikro kan dolaşımı artar tamir mekanizmaları harekete geçer, kolajen üretim uyarısı olur. Dolayısıyla yarım saat gibi kısa bir süre içinde ortalama 7 -10 yıl daha genç ve dinç görünmek sağlanabilir. Ameliyatlar gibi iyileşme süresi yoktur. Uygulamadan hemen sonra deniz, güneş, banyo vs yapılabilir. Gerçek yapışma ve sağlıklı gergin durma görünümü hemen sonra fark edilir olmakla birlikte en iyi görünüm 4 hafta sonra ortaya daha net olarak ortaya çıkar.

Yüzde boyunda hem sarkmalara karsı lifting etkisi hem de ince kırışıkların giderilmesinde kullanılır. Yüz bölgesinden farklı olarak daha uzun ip materyali ile derin uygulama yaparak da kol altı bacak içi ve göğüs sarkmalarında da başarı ile kullanılmaktadır.

V LİFT tedavileri  kimyasal ve mekanik soymalar yüz mezoterapileri ile kombine edilebilirler. V LİFT öncesi lazer, fraksilazer, radyofrekans, uygulanabilir. V LİFT sonrası bu yöntemler iğneli ve ısı artıran tüm yöntemler gibi uygulanması 2 ay önerilmez.  Nedeni iplere zarar vermemektir.

Sarkma tedavilerinde Lazer ve Radyofrekans kombini nasıl işe yarar?

Lazer farklı dalga boylarıyla fibroblast uyarımı yapan sıkılaşmayla beraber cildi de onaran bir cihazdır. Lazer ve Radyofrekans cihaz kombinasyonu cildin sıkılaşması ve gençleşmesini sağlar.

Sarkma  görüntüsünün azalması ve daha  sıkı daha genç bir  cilt görünümü sağlamak amacıyla kullanılır.